2 Mayıs 2018 Çarşamba

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama SanatıHerkese Merhaba
Bu sefer karşınıza yeni bitirdiğim bir kitapla çıkmak istedim. Uzun zamandır almak istediğim kitaplar arasındaydı. Hem instagram yorumlarında tavsiye eden kişi çok olunca hemde işten ayrılmanın verdiği stresten bir nevi kurtulmak amacıyla bu kitabı almak istedim.


- "Herşeyi iyi tarafından görmek "gibi bir şey iyi gibi görünse de, gerçek şu ki hayat bazen çekilmezdir ve yapabileceğiniz en sağlıklı şey de bunu kabul etmektir.

Negatif duyguları inkar etmek daha derin ve daha uzun ömürlü negatif duygulara ve duygusal bozukluğa neden olur. Sürekli pozitif olmak hayatın sorunları için geçerli bir çözüm değil, bir inkar biçimidir. Doğru değerleri seçerseniz, bu sorunlar size zindelik, kuvvet ve şevk verir.

Dedemin zamanına dönersek, kendini çok kötü hissettiğinde şöyle düşünürdü "Bugün berbat bir günümdeyim.Ama n'apalım hayat böyle, ben samanları havalandırmaya devam etmeliyim."Ama ya şimdi?

 Şimdi beş dakikalığına bile kendinizi çok kötü hissetseniz son derece mutlu ve harika hayatları varmış gibi sunan insanların 350 fotoğrafıyla sosyal medyada bombardıman ediliyorsunuz, bu durumda hatanın sizde olduğunu hissetmemenız imkansız kuşkusuz  " diye devam ediyor arka kapak yazısı.

Kitap bana oldukça olumlu katkıda bulundu. Özellikle iş çıkış sürecimde yaşadığım sorunlardan kafa olarak uzaklaşmamı ve bazı şeyleri cidden kafaya takmamamı sağladı. Okurken sıkılmadım. Çünkü yer yer kendi hayatından örnekler vermesi  ve tüm olaylara gerçekci yaklaşması kitabı daha akıcı hale getirmiş. Ve çoğu yerde kendime ait izler buldum. Kitabı diğer kişisel gelişim kitaplarından ayıran en önemli farksa sorunları göz ardı etmenizi değil, onları kabullenmenizi ve onların üzerine gitmemizi anlatması. Yani herşeye pozitiflikle bakmanın çözüm olmadığını gerekirse bazı şeyler için çok acı çekileceğinden de bahsetmiş olması.  Ben D&R ' dan 20 tl gibi bir fiyata almıştım.Okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan alıntılar

  • Umutsuzca zengin olmayı arzularsanız , ne kadar kazanırsanız kazanın kendinizi daha yoksul ve değersiz hissedersiniz.
  • Bir şeye daha az önem verdiğinizde onu daha iyi yaptığınızı farkettiniz mi ? Bir şeyi başarmayı en az kafaya takan kişi genellikle onu başaran kişi olur.
  • Biyolojimizin bir parçası her zaman bir şeyi önemsemek ve bu nedenle de her zaman kafaya takmaktır.Asıl soru neyi kafaya takacağımızdır. Neye aldırmayı seçiyoruz? Ve aslında önemsiz bir şeyi kafaya takmamayı nasıl becereceğiz?
  • Nereye giderseniz gidin, sizi bekleyen bir sorun yumağı vardır. Bunda bir sorun da yoktur.Mesele bu yığından kaçmak değil,mesele uğraşmaktan hoşlanacağınız yumağı bulmaktır.
  • Başarınızı belirleyen  "neyin tadını çıkarmak istiyorsun? " sorusu değildir. Doğru soru  "hangi ıstıraba katlanmaya razısın? " sorusudur. 


1 yorum:

Yorumlarınız değerlidir. Laubali ve blog tanıtımı gibi yorumlarsa gözümde sevimsizdir.