17 Eylül 2017 Pazar

Üniversiteyi Kazanamadım

Uzun zamandır buralara uğramıyordum. Sanırım her blog yazarının kaderinde olan  "yazacak bir şey bulamamak " sendromuna tutuldum. Aslında yazacak çok şey birikti ama nedense yazıya dökemedim desem daha doğru olur.


Biliyorsunuz ki yada unutmuş da olabilirsiniz bir mezun olarak üniversite sınavına hazırlanıyordum. Ve istediğim yere ne puanım tuttu ne de tercih listesine yazdığım halde geldi. Kısacası yıllardır hayalini kurduğum üniversite öğrencisi olma umudumu bu yıl bitirmiş oldum.Açıkcası  " yerleşemediniz " yazısını ilk gördüğümde birdenbire ağlamayı bende beklemiyordum. Hatta insanlar kazanamadığı zaman bu durumu anlattıklarında abarttıklarını düşünürdüm. Ama abartmamışlar. Bizzat yaşadım.O an her şey gözünüzün önünden bir film şeridi gibi geçiyor. Verilen onca emeği, bitirilen test kitaplarını, gidilmeyen yerleri, fedakarlık edilen zamanları,uyumamak için dayanılan o saatleri ve o kadar para harcadığınız konu kitaplarını düşününce delirecek gibi oluyorsunuz. Tabi bu liste uzayarak gider. Mesela kaç kere o youtube videolarını izledim tahmin edemezsiniz. Motivasyon videoları, konu anlatım videoları hatta  sırf tıklansın diye hazırlanan 5 dakikada ygs tarih videolarını bile izledim. Sırf şu beynime bir şey girsin diye.Ama bu sürenin sonunda şunu görüyorsunuz. Yaptığınız hiç bir şey yeterli değilmiş aslında. İzlediğiniz onca şey ve çalıştığınız o kadar ders boşmuş. Hemde bomboş. Peki en çok acı veren  kısım  hangisi bilin bakalım ?

Arayan akrabalarınıza "Kazanamadı " denilmesi . Ağladıktan sonra rahatlatmak için söylenen hiçbir cümleye odaklanamıyorsunuz. Biliyorsunuz bir daha deneyebileceğinizi, bunun son şansınız olmadığını, hatta üniversite öğrencisi olmanın o kadar kayda değer bir şey olmadığını da biliyorsunuz. Ama o an söylenilen hiçbir şeyi kulağınız duymuyor.

Bu durum bir hafta kadar sürdükten sonra yavaş yavaş kendime geldim. Hatta kendime göre iş arama çalışmalarına bile girdim.


Fakat aslında iki gün öncesine kadar bu durumu atlatamadığımı gördüm. Çünkü en yakın arkadaşım bir üniversiteye yerleşmişti. Ve artık başka bir şehirde benim hayalini kurduğum şeyi yaşayacaktı. Onun adına gerçekten mutluyum. Ama kendi adıma hüzünlüyüm. Yapabilecekken yapamadığım için.

Sanırım herkesin sonunda söylediği gibi  "hayırlısı bu imiş ". Allah her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kılmıştır. Demek ki bende bu kadar çabalamışım deyip önümdeki hayata bakacağım. Belki bir gün tekrar denerim.

10 yorum:

 1. Belki de hayal ettiğinden daha başka daha güzel bir yol çizmiştir sana. Her şeyin başı dua... Umutsuzluğa kapılma sakın, bizim için neyin daha iyi olduğunu bizden daha iyi bilen tek kişi Allah... Belki de Allah seni bir şeylerden koruyordur, bilemeyiz. Dualarım seninle birlikte ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok haklısınız. Teşekkür ederim sözleriniz için :)

   Sil
 2. Kazanman belki kaybetmenden daha kötüdür. Rabbim bizi korumak adınada iatemesiğimiz sonuçlara meydan verebilior. Sadece biz bakmayı bilmiyoruz. Üzlme daha ömrün varsa eğer çok çalisirsin en azından bir tık daha fazla...ve hayrlisiyla kazanirsin insallah. Sagligin yerinde olsun yeterki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten herşeyin başı sağlık dediğiniz gibi hayırlısı olsun :)

   Sil
 3. Hakkında hayırlısı olsun , bir sene daha hazırlanmak kayıp değil her şey çok daha güzel olur umarım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 Sene hazırlanıp da kazanamayınca açıkcası şu an tekrar onları yaşamaya pek cesaretim yok. Ama belki bir gün tekrar denerim :)

   Sil
 4. Kendinize biraz zaman verip sınavda nerede yanlış yaptığınızı bulun.Hatalarınıza odaklanıp tekrar çalışın pes etmeyin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğim gibi maalesef 2 senedir çok fazla stres altındaydım. Bir daha o stresli günleri yaşayabilir miyim bilmiyorum. Bir kaç yıl dinlendikten sonra belki tekrar denerim. Benim için giden yılların önemi yok önemli olan hayallerime kavuşmak :)

   Sil
 5. Açıktan okuma seçeneğini değerlendirseydin keşke. Ben açıktan okuyorum. Şuan çok mutlu muyum pek söylenmez. Başka bir şehir yaşadığım şehirden daha cazip geliyor. Ama vardır bunda da bir hayr diyerek, deavm ediyorum. DGS gibi bir seçeneğimiz var hem. Ben kendimi salmadıysam çok fazla inşallah sana da bir şey olmaz. Böyle durumlarda sosyal medyadan uzak durmak en iyisi. Çünkü üniversiteye giden arkadaşlarımız gözümüze sokmak istercesine paylaşım yapıyor ve ben bu duruma acaip delleniyorum :) Vardır bunda da bir hayr, diyelim ve boş durmayalım. Dıştan gelen seslere elimizden geldiğince kulak kapayalım inşallah. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız. Açıktan okuma durumu pek bana göre değildi açıkcası. Yapabileceğimi hiçbir zaman düşünmedim. Dediğiniz gibi sosyal medyadan uzak durmak en iyisi ama bizim gibi yeni neslin elindende telefon düşmüyor maalesef. Ama ben yılmadım. Zor olucak ama bir daha denemeyi önümüzdeki yıllarda düşünüyorum. Artık olmazsa da nasibimmiş deyip kenara çekileceğim. Herşeyin hayırlısı olsun inşallah :)

   Sil

Yorumlarınız değerlidir. Laubali ve blog tanıtımı gibi yorumlarsa gözümde sevimsizdir.