19 Haziran 2017 Pazartesi

Uyanık Olmak Yada Olmamak İşte Bütün Mesele Bu

Çocukluğum  " aman kızım saf olma uyanık ol " laflarıyla geçti desem yeridir. Bu benim saf olmamdan mı kaynaklanıyordu yoksa dünyanın tahmin ettiğimizden daha kötü olması mı hiç bilmiyorum.
Maalesef ki insanları kandırmanın, yalan söylemenin, arkadan iş çevirmenin ve kurnazlığın adını uyanıklık koymuşuz. Birini kandırınca kendimizi zeki hissetmeye başladık. Yalan söyleyince ve karşımızdaki de buna inanınca değmeyin keyfime olduk. Doğrucu olanlara aman hak yemeyeyim kimsenin hakkına girmeyeyim diyenlere ise tabiri caizse saf salak yada süzme gibi aptalca lakaplar taktık. Hani doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali  var ya işte bizde onları safsın salaksın diye diye köyümüzden kovduk. Onun için şimdi köyümüz kurtlar sofrasına döndü.


Kim ne derse desin bence bizim saf diye nitelendirdiğimiz etik ve ahlak kuralları içinde yaşayan insanlara toplum olarak ihtiyacımız var. Bu kadar alenen insan kandıranların arasında kalmak toplu intihar gibi bir şey oluyor . Vergi kaçakcısı insanları zekiymiş gibi lanse etmeleri yada iyi hazırlanmış bir hırsızlık haberini çok güzel bir şey yapmış gibi medyada yansıtmalarını da anlamıyorum zaten.

Bizim işi gereği yalan söyleyenlere değil her ne durumda olursa olsun dürüst olan insanlara "aman kızım kendini ezdirme " yerine  "aman kızım kimseyi ezme " diyen bir topluma ihtiyacımız var.

5 yorum:

 1. Kişi ne yaparsa kendine yapar..Belki kısa sürede işine yarar bu tür davranışlar ama asıl kendini kandırır yaptıklarıyla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Keşke en büyük zararı kendimize verdiğimizi görebilsek..

   Sil
 2. Çox haqlısınız. Çoxbilmişlər var ətrafda əslində etdiklərini gördüyün, diksindiyin və əsla onlar kimi olmaq istəmədiyin halda səni görməyən, bilməyən,salak zənn edən, hətta bəlkə də zaman-zaman acıyan. Amma acınacaq halda özlərinin olduğundan xəbərsiz. Hər zaman şükrümdür: "Allahım qəlbim tez-tez qırılsa da, üzülsəm də çox bilmiş, hiləkar olmadığım üçün minlərcə dəfə şükürlər olsun sənə"

  YanıtlaSil
 3. Filmlerde de öyle değil mi zaten , hırsızları katillerin tarafından , resmen savunma gibi film çekiyorlar sonra da niye arttı suçlar

  YanıtlaSil

Yorumlarınız değerlidir. Laubali ve blog tanıtımı gibi yorumlarsa gözümde sevimsizdir.